Już tylko dwa tygodnie zostało do wielkiego święta muzyki jazzowej w Pińczowie. Pragniemy Państwu przybliżyć sylwetki wykonawców tegorocznych Jubileuszowych X Zaduszek Jazzowych. 31.10 i 01.11.2014 r. w Belwederze wystąpią artyści znani nie tylko na polskiej scenie jazzowej.
Już tylko dwa tygodnie zostało do wielkiego święta muzyki jazzowej w Pińczowie. Pragniemy Państwu przybliżyć sylwetki wykonawców tegorocznych Jubileuszowych X Zaduszek Jazzowych. 31.10 i 01.11.2014 r. w Belwederze wystąpią artyści znani nie tylko na polskiej scenie jazzowej.
Ja ko pierwszy na scenie pińczowskiego Belwederu pojawi się Jacek Niedziela-Meira – „Bassville 2” – solo/trio.
Bassville 2 to program stawiający kontrabas w wiodącej, wirtuozowskiej roli. Pierwsza część koncertu – występ solowy – jest swego rodzaju „tribute to jazz history”. Lider- instrumentalista i historyk, zaprasza słuchaczy do wędrówki przez dekady jazzu, jego różne stylistyki i repertuar. W drugiej części do kontrabasu dołączają gitara i perkusja, zapewniając mocniejsze brzmienie i jeszcze bogatszy muzyczny koloryt. Z artystą wystapią Irek Głyk – perkusja i Gabriel Niedziela – gitara
Bohaterem drugiego koncertu w piątkowy wieczór będzie pochodzący z Bułgarii THEODOSII SPASSOV – europejska gwiazda etnojazzu, mistrz gry na flecie kaval, który wraz z zespołem zaprezentuje energetyczne połączenie muzyki bałkańskiej z jazzowymi improwizacjami.
Theodosii Spassov, jest klasycznie wykształconym muzykiem i twórcą własnego stylu muzycznego, łączącego tradycyjną muzykę bałkańską z elementami jazzowej improwizacji.Za płytę nagraną ze słynnym chórem „Mistery of Bulgarian Voices” dostał w 1994 roku Grammy Award – najważniejszą nagrodę w branży muzycznej.
Od tego czasu koncertuje na całym świecie. Współpracuje z muzykami światowego formatu; min. ze wspomnianym chórem Mistery of Bulgarian Voices, a także Wyntonem Marsalisem, Trilokiem Gurtu, Rabih Abou-Khalilem, Ennio Morricone, grupą Oregon.
W programie koncertu Theodosii Spassov Trio, znajdą się utwory inspirowane przede wszystkim tradycyjnymi tematami muzyki bułgarskiej, bałkańskiej ale również tureckiej i cygańskiej. Zespół nadał im współczesną formę wzbogacając brzmienie o elementy improwizacji jazzowej.
Więcej o artyście dowiedzieć się można na stronie www.theodosiispassov.com .
A to próbka muzyki granej przez bułgarskiego artystę.
Współorganizatorem koncertu Theodosii Spassov Trio jest Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie.
W sobotę 01.11.2014 r. o godz. 18:00 na scenie pojawi się natomiast znakomity trębacz – PIOTR WOJTASIK. absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
W 2008 roku otrzymał Fryderyka dla muzyka jazzowego roku i autora najlepszej jazzowej płyty (za album Circle).
Przysłowiową wisienką na torcie tegorocznych zaduszek będzie niewątpliwie występ legendy jazzu, mistrza improwizacji, wybitnego pianisty – ADAMA MAKOWICZA. Pińczów znalazł się na trasie tourne po Polsce mieszkającego na stałe w Nowym Jorku artysty.
Adam Makowicz jest absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków w Rybniku. W 1962 roku wraz z trębaczem Tomaszem Stańką, Makowicz utworzył grupę Jazz Darings, która była – pierwszym europejskim zespołem grającym w stylu Ornette’a Colemana. Współpracował wówczas z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak oraz zespołem Novi Singers.
W latach 70-tych po kilku koncertach w USA osiadł na stałe w Nowym Jorku. Występując w USA pianista dzielił scenę, między innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earlem Hinesem, Freddiem Hubbardem, Sarah Vaughan, Teddym Wilsonem, George’em Shearingiem, George’em Mrazem, Alem Fosterem, Jackiem DeJohnette’em, Charliem Hadenem.
Był wielokrotnym solistą orkiestr i zespołów kameralnych: National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moskiewska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Orkiestry Kameralnej Amadeus z Agnieszką Duczmal, Polskiej Filharmonii Kameralnej z Wojciechem Rajskim, Kwartetu Wilanów i wielu innych.
Poza utworami jazzowymi Makowicz ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Fryderyk Chopin. W USA Adam Makowicz wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej. W szerokim repertuarze Adam Makowicz posiada także utwory George’a GershwinaI. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. W roku 2008 z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej Polonii, jazzmana uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych czterystu Polaków w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki.
12 października 2009 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoBogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.