×

Wystawa malarstwa Romana Korneckiego

10 stycznia w  Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy Romana Korneckiego. Artysta zaprezentował kilkanaście obrazów olejnych i dwie grafiki  z serii „Pejzaż w malarstwie holenderskim”.

Roman Kornecki – urodzony w Skarżysku Kamiennej, z wykształcenia technik pożarnictwa, z zamiłowania malarz. Maluje od wielu lat. W sidła malarstwa trafił nie tyle przez szkołę, lecz poprzez kontakt z naturą, obrazami innych malarzy i spotkania z innymi artystami, w sobie szukając impulsu twórczego. Jest przykładem, że ta edukacja w istocie daje rezultaty i jest przekonywująca. Jego ulubiona technika to olej, a także od pewnego czasu, piórko i sepia. Tematami jego prac są malownicze pejzaże często wzbogacone motywem rodzajowym, wyrażającym tęsknotę za wsią, naturą i słońcem.

Czerpiąc inspiracje z malarstwa holenderskiego – do rangi samodzielnego motywu podnosi najprostsze widoki – zakątki leśne przecięte piaszczystą drogą, szeroko rozlane zakola rzek, płaskie przestrzenie łąk i pól z malowniczymi grupami drzew. Krajobraz oświetla łagodne, rozproszone światło, a delikatny błękit nieba z zaznaczonymi strzępiastymi chmurami zajmuje większe partie płótna. Jego prace nie zmuszają odbiorcy do tego, by się domyślał treści obrazu lecz powodują uczucie nostalgii i odpoczynku.

Wystawa czynna jest w galerii „U Prażucha” i można ja oglądać przez najbliższy miesiąc.