×

Wystawa malarstwa Zbigniewa Porębskiego

Synteza efektownej, malarskiej, rytmicznej kompozycji wychodząca z połączenia podstawowych figur geometrycznych: prostokątów, kwadratów, trójkątów, wycinków koła – to uproszczony opis wystawy malarstwa Zbigniewa Porębskiego, z którą od 9 lutego można zapoznać się w Galerii Belweder. Na wystawie obejrzeć można  20 płócien,  które eksponowane będą  do końca marca.

ZBIGNIEW PORĘBSKI  ur. w 1963 r. w Kielcach. Ukończył Studium Reklamy w Warszawie. Jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych  UJK w Kielcach. Wieloletni pracownik kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jest członkiem polskiego stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Brał udział  w licznych plenerach oraz wystawach zbiorowych i konkursowych, m.in. uczestniczył w plenerach organizowanych przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym  i rysunkiem oraz grafika komputerową. Istotnym zagadnieniem  związanym z tego typu twórczością jest tzw. Malarstwo rastrowe.
W swych kompozycjach posługuje się kontrastowym kolorem np. żółcienią/czerwienią, fioletem i błękitem. Barwy w tym malarstwie są ujarzmione, ujęte w zdecydowane ramy konturów i geometrycznych kształtów. Nie przeszkadza to jednak w przekazywaniu niezwykłych energii i dynamiki jakie emanują z jego obrazów. Tak więc kolor dynamiczny i zmysłowy poddany
jest dyscyplinie budowy obrazu. Dąży do klarownego konstruowania kompozycji malarskiej oraz do syntezy form. I w tej formie stara się odnaleźć indywidualny charakter twórczości.

porebski 01

porebski 02

porebski 03

porebski 04

porebski 05