×

Wystawa w pińczowskim klimacie

To był wyjątkowy wernisaż… Odczytaniem czterech „Sonetów niedokończonych o Pińczowie” przez aktorów TCF – Marcina Błacha i Wojciecha Jurewicza – otworzyliśmy wczoraj w Galerii Belweder PSCK wystawę „Pińczowskie klimaty”. Wystawę, która łącząc słowo i obraz oddaje wyjątkowość poezji Adama Ochwanowskiego przelanej na płótno przez artystów uczestniczących I plenerze malarskim „Pińczowskie klimaty” jaki odbył się pod koniec sierpnia w Pińczowie.

„To wielkie wyróżnienie, że cykl moich wierszy stał się inspiracją artystów – podkreślił Adam Ochwanowski. Jak dodał, jest nie tylko zachwycony wystawą, ale i bardzo wzruszony. – W sonetach, ale i pracach jest zawarta historia miasta, postaci, wydarzeń, zdarzeń. Źródłem, a zarazem inspiracją moich sonetów były z kolei prace śp. Andrzeja Dziubińskiego” – dodaje Adam Ochwanowski.

Przypomnijmy, że w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Pińczowie wzięło udział 16 artystów, którzy przyjechali m. in. z Kielc, Radomia, Rzeszowa, Jędrzejowa, czy Góry Kalwarii. Wśród nich znalazła się zachwycona Pińczowem Sylwia Caban z Warszawy.

„Pińczów ma klimat twórczy. To miejsce stworzone dla malarzy. To bardzo znaczące miejsce, idea, przedsięwzięcie”– podkreśla. Jak dodaje, sporo jeździła po świecie, bywała na różnych plenerach, ale Pińczów jest wyjątkowy – mówi artystka.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pleneru: Burmistrzowi Miasta i Gminy Pińczów, Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Pińczowskiej oraz sponsorom, którzy doceniają i wspierają promocję naszego miasta poprzez sztukę.

Wystawę można oglądać do połowy listopada w Galerii Belweder PSCK. Potem trafi do centrum kultury w Jędrzejowie.

{gallery}/News/wernisaz_1-poplenerowy_2019/{/gallery}