×

Z kometami i gwiazdami. 17. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie

 

W gronie najwybitniejszych artystów polskiej sceny jazzowej, w nowej identyfikacji wizualnej, z ciekawymi wydarzeniami towarzyszącymi. Doceniany przez publiczność i artystów Festiwal muzyki improwizowanej w Pińczowie będzie miał w tym roku kilka odsłon a koncerty główne odbędą się w dniach 29-30 października w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.

17. edycja Zaduszek Jazzowych w Pińczowie po raz kolejny będzie wielkim świętem muzyki i kultury na Ponidziu. Rozwijany z roku na rok o nowe wydarzenia towarzyszące, łączący uznanych artystów z dopiero rozpoczynającymi artystyczną drogę wykonawcami muzyki jazzowej Festiwal, stał się wizytówką Pińczowa i regionu Ponidzia. W tym roku wydarzenie zyskało  drugie życie i całkiem nowy wymiar promocji w sieci. Rozmowy z czołowymi muzykami jazzowymi online w cyklu „oswoić jazz”, konkurs na plakat i logo Festiwalu, film promujący Festiwal, ogólnopolski konkurs wokalny „Pińczów Jazz Sunrise” i przegląd filmów „Cały ten jazz” – to dodatkowe  wydarzenia, które pokazują i dostarczają bardzo szerokie bogactwo kultury inspirowane jazzem. Organizatorzy zadbali również o to, aby Festiwal dostępny był dla widzów online.

Koncerty główne Festiwalu odbędą się w dniach 29-30 października. Na pińczowskiej scenie wystąpią gwiazdy uznanych artystów polskiej sceny jazzowej. W piątek – 29 października – wydarzenie zainauguruje koncert legendy i pierwszoplanowej postaci polskiego jazzu – Zbigniewa Namysłowskiego. Saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem i Michałem Urbaniakiem. Jako pierwszy jazzman z Polski wydał płytę za granicą, a w swoim dorobku ma ich ponad 30. Drugim koncertem wieczoru będzie koncert  tria Artura Dutkiewicza. To szczególny koncert, bo Artur Dutkiewicz, który jest pińczowianinem i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu – zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Comet`s sing”.

Drugi dzień zaduszkowego grania w Pińczowie otworzy krakowskie trio Kajetana Galasa Organ Spot. Usłyszymy koncert, w którym głównym „bohaterem” będzie wyjątkowy instrument – organy Hammonda. Wystąpi Kajetan Galas, w/g ankiety Jazz Forum Magazine najlepszy hammondzista w Polsce. Finałem sobotniej odsłony Zaduszek Jazzowych w Pińczowie będzie wyjątkowy recital jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych – Ewy Urygi. Program koncertu inspirowany będzie muzyką Mahalii Jackson – królowej muzyki gospel, a absolutnej wyjątkowości tego przedsięwzięcia doda fakt, że zostanie w nim zaśpiewana kompozycja Fryderyka Chopina, do której tekst został napisany przez Mahalię Jackson.

Patronat honorowy nad 17. Zaduszkami Jazzowymi w Pińczowie sprawuje: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.

Wydarzenia towarzyszące Festiwalu:

16/10 – Przegląd filmów „Cały ten jazz”. Wyświetlimy : „Nowy Orlean – miasto muzyki” oraz „Miles Davis: Birth of the Cool”, wstęp wolny

22-23/10 – Ogólnopolski Konkurs Wokalny „Pińczów Jazz Sunrise”

Szczegóły konkursu na stronie www.pinczowskiezaduszki.pl

23/10 – recital Anny Serafińskiej

29/10 – jam session w podziemiach Belwederu

 

Bilety na koncerty 17. Zaduszek Jazzowych do nabycia w sekretariacie PSCK oraz poprzez serwis www.biletyna.pl

 17. Zaduszki Jazzowe dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 Patronat medialny:

TVP Kultura, Radio Kielce, Echo Dnia, Tygodnik Ponidzia, Euro Jazz, Jazz.fm,  Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, TV Świętokrzyska , Radio TPI, TV Pińczów Twoje Miasto

link do wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/4722110144488703/?active_tab=discussion