×

Z młodzieżą o cyberprzemocy. Dzień Bezpiecznego Internetu w Pińczowie

To było pierwsze takie wydarzenie w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. We wtorek odbył się w nim cykl trzech spotkań związanych tematycznie z bezpiecznym korzystaniem z Internetu. Prowadzący informowali przybyłe osoby o tym, jak odpowiednio poruszać się po sieci, by na przykład nie stać się ofiarą wyłudzających dane.

Pierwsze spotkanie zaadresowano do dzieci szkolnych oraz młodzieży. Zatytułowano je „Stop cyberprzemocy”, ponieważ wciąż jest to największy problem związany z siecią internetową wśród młodych ludzi. – Nie wyobrażają sobie oni życia bez Internetu, ale dobrze nie wiedzą, jak się z nim obchodzić i jak korzystać, by było to w pełni bezpieczne. Dlatego zaprosiliśmy aspiranta Damiana Stefańca, rzecznika prasowego policji w Pińczowie, aby wyjaśnił im, jak to robić. Stąd była między innymi mowa o tym, by nie udostępniać swoich danych czy nie wciągać się w rozmowy z nieznajomymi. Licznie zgromadzeni uczniowie, zwłaszcza ci z gimnazjów, dość uważnie słuchali przestróg, co mnie cieszy, bo jako informatyk i osoba odpowiadająca za kawiarenkę internetową w naszym Centrum widzę, że do korzystania z Internetu młodzież czasem podchodzi beztrosko. Zdarzały się przypadki, że niektórzy odchodząc od komputera nie wylogowywali się z danej strony – mówi Grzegorz Jankowski, informatyk w Pińczowskim Samorządowym
Centrum Kultury.

Dwa pozostałe spotkania zostały skierowane do osób starszych. Najpierw pracownice jednego z pińczowskich banków mówiły o bankowości internetowej i informowały, że korzystanie poprzez internet z banków nie jest niebezpieczne, zaś potem pracownik pińczowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prezentował nową platformę usług elektronicznych Zakładu i wyjaśniał, jak poprzez nią, nie wychodząc z domu, można składać różnego rodzaju dokumenty.

Autor: Bartłomiej Bitner

Źródło: echodnia.eu

 

dbi 01

dbi 02

dbi 03

dbi 04

dbi 05