×

Zaduszki Jazzowe 2015

Światowej klasy artyści wystąpili na tegorocznych, XI Zaduszkach Jazzowych w Pińczowie. Przez dwa dni zaduszkowego grania w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury królował jazz, z całą jego różnorodnością i bogactwem form.Zgromadzona w pińczowskim Belwederze publiczność bawiła się znakomicie.

Zaduszki rozpoczęły się niespodziewanie prawie półgodzinnym występem perkusisty Kazimierza Jonkisza i grającymi z nim trzema muzykami. Niespodziewanie, bo Zaduszki miał zainaugurować duet Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkow­ski, ale artyści ze względu na drobną kolizję w drodze z Warszawy do Pińczowa dotarli na scenę z opóźnieniem. Zrekompensowali to widzom znakomitym występem, który był pokazem jazzowego śpiewu (Miśkiewicz) i grania na gitarze akustycznej oraz elektrycznej (Napiórkowski) – w większości delikatnych i subtelnych melodii, ale nie pozbawionych też mocniejszych akcentów. Zupełnie inny był koncert „Tribute to Elvin Jones” perkusisty Kazimierza Jonkisza i partnerujących mu saksofonistów Borysa Janczarskiego i Tomasza Grzegorskiego oraz kontrabasisty Wojciecha Pulcyna.Pełen energii, dynamiki i jazzowego czadu na perkusji.

Drugiego dnia Zaduszek widzowie najpierw posłuchali koncertu szczególnego. Dał go pomysłodawca i dyrektor artystyczny imprezy Artur Dutkie­wicz. Pochodzący z Pińczowa pianista wystąpił nie sam, lecz z Michałem Barańskim na kontrabasie i Łukaszem Żytą na perkusji. – Fortepian, kontrabas i perkusja to mój ulubiony jazzowy zestaw. Cieszę się, że w tym roku w moim rodzinnym mieście zagraliśmy właśnie na te trzy instrumenty – przyznał Dutkiewicz, który zaprezentował wiele ciekawych kompozycji. XI Zaduszki
Jazzowe zakończył w sobotę koncert amerykańskiego gitarzysty Mike’a Russella z basistą Tomaszem Grabowym, klawiszowcem Robertem Jarmużkiem i Zbigniewem Lewandowskim na perkusji. Muzycy dali funkowy show. Ich występ był pokazem jazz-rockowego grania okraszonym właśnie stylem funky.
Patronat Honorowy nad Zaduszkami sprawowali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Pińczowskie Zaduszki Jazzowe to jedno z najbardziej popularnych, cyklicznych wydarzeń kulturalnych miasta Pińczowa. Dyrektorem artystycznym imprezy jest wybitny muzyk jazzowy, Honorowy Obywatel Miasta Pińczowa – Artur Dutkiewicz.

img 3548

img 3573

img 3630

img 3634

 96c6979

 96c7075

 96c7238

 

Wiecej zdjęć w galerii.