×

Zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu „PILECKI” wraz z pokazem filmu

Film ,,Pilecki” – polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie ii wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. 2 października o godz. 10:00 zapraszamy do pińczowskiego samorządowego centrum kultury na projekcję filmu połączoną ze spotkaniem autorskim z jego twórcami.  spotkanie jest częścią projektu realizowanego przez stowarzyszenie auschwitz memento dzięki wsparciu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. to kolejna już wizyta członków stowarzyszenia w Pińczowie.

Rotmistrz Witold Pilecki. Człowiek, który z własnej woli dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, by wysłać do aliantów raporty o sytuacji więzionych tam osób. Polak, którego brytyjski historyk Michael Foot uznał za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi oporu podczas II wojny światowej. W roli Rotmistrza Witolda Pileckiego: Marcin Kwaśny. Film z udziałem Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza. Dokument fabularyzowany w reż. Mirosława Krzyszkowskiego

O filmie:

Pilecki”

Film ,,Pilecki” to polski, fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. W rolę rotmistrza wcielił się Marcin Kwaśny. W kinach film „Pilecki” zobaczyło ponad 150 tysięcy widzów.  Środki na film pozyskano w ramach akcji „Projekt: Pilecki” będącą zbiórką publiczną zorganizowaną przez nasze stowarzyszenie. Inicjatywa „Projekt: Pilecki” zdobyła łącznie pięć wyróżnień. Muzeum Historii Polski uznało nas za „Historyczne Wydarzenie Roku 2014” w kategorii „Edukacja i Multimedia”, podczas Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2015” w Częstochowie film „Pilecki” zdobył Grand Prix. Doceniła naszą działalność również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu za „Cenne inicjatywy, pomysły, akcje społeczne, które spotkały się z wielkim oddźwiękiem społecznym”. Pod koniec roku kapituła nagrody „Strażnik Pamięci 2015” (tygodnik „Do rzeczy”) nominowała nas w kategorii „Instytucja” za „Skuteczne zorganizowanie zbiórki publicznej na produkcję fabularyzowanego dokumentu „Pilecki””. Marszałek Województwa Małopolskiego nominował nas do nagrody „Kryształy soli”.

W spotkaniu wezmą udział członkowie stowarzyszenia Auschiwtz Memento oraz Bogdan Wasztyl – Dziennikarz, publicysta „Dziennika Polskiego” (1990-2006), redaktor naczelny miesięcznika „Dialog-Pheniben” (2006-2008), dyrektor i redaktor naczelny TVP Kraków (2009-2010, 2017-obecnie), trzykrotny zdobywca Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera, laureat Nagrody Pro Publico Bono, laureat Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i wielu innych nagród dziennikarskich. Współautor kilku książek, redaktor i wydawca m.in. książek „Kto ratuje jedno życie”, „Ochotnik do Auschwitz”, „Chorzowianie w KL Auschwitz”, „Za wiarę”, „Pilecki. Śladami mojego taty” współautor filmów dokumentalnych „Pod Giewontem”, ”Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Niezłomni pod drutami Auschwitz”,  „Ucieczka z piekła”,  „Pilecki”, „Lustro”. Autor projektów „Oświęcimska Dekada 1938 – 1948”, „Póki żyjemy…”, „Auschwitz. Blisko domu”, „Auschwitz. Memento”, „Projekt Pilecki”, „Podróże z Pileckim”, „Cena Wolności”.

O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Auschwitz Memento

Od wielu lat realizuje swoją misję, starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadamy historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu, takie, odnośnie których mamy głębokie przekonanie, że jeśli my ich nie opowiemy, to już być może nikt tego nie zrobi. Akcje Stowarzyszenia: „Projekt: Pilecki”, „Auschwitz Memento”,” Auschwitz. Blisko domu”, „…Póki żyjemy”, „Glosy z Auschwitz”, „Podróże z Pileckim”, „Cena Wolności”. Filmy: „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Listonosz”, „Siostrzyczka”, „Pod Giewontem”, „Ucieczka z piekła”, „Niezłomni pod drutami Auschwitz”, „Pilecki”, „Lustro”, „Nieobojętni. Bohaterowie spod Auschwitz”. Publikacje: „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz”.

Udział w projekcji filmu jest nieodpłatny. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy w sekretariacie PSCK – 41 3572424. Podczas spotkania będzie można nabyć książki wydawane przez stowarzyszenie Auschwitz Memento.