×

Zobacz i usłysz. Jubileuszowe Zaduszki Jazzowe w Pińczowie

To będzie wielkie muzyczne wydarzenie w regionie. Przypadająca w tym roku piętnasta odsłona Zaduszek Jazzowych w Pińczowie będzie okazją do spotkania najlepszych artystów z polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Organizatorzy zadbali aby 15. edycja Festiwalu, która odbędzie się w dniach 2-3 listopada, miała wyjątkową oprawę. Na uczestników czeka 4  koncerty, specjalnie na tę okazję wydana płyta „Usłysz” z utworami znamienitych artystów, którzy koncertowali na pińczowskich Zaduszkach oraz jam session. Salę koncertową wypełnią nowoczesne wizualizacje, które jeszcze bardziej wzmocnią przekaz muzyki jazzowej jaką w tym roku zaserwują organizatorzy. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

Jubileusz zobowiązał nas do tego, żeby na festiwalu zagościły nie tylko polskie, ale i międzynarodowe gwiazdy. Już pierwszego dnia na uczestników czeka koncert amerykańskiej gwiazdy –  Karen Edwards – wokalistki, pianistki i kompozytorki, która współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, takimi jak: Stevie Wonder, Tonny Bennett, Pharoah Sanders czy Prince. Wielokrotnie nagradzano ją również najważniejszym w branży muzycznej wyróżnieniem – „Grammy Award”. Jej koncerty to nie tylko fantastyczne przygody muzyczne, ale także znakomity show.
Kolejny wieczór upłynie w równie mistrzowskim wydaniu. Przed pińczowską publicznością zaprezentuje się „talent pianistyki europejskiej” – Piotr Wyleżoł z koncertem promującym nowy album wydany w legendarnej serii Polish Jazz vol. 79. W składzie zespołu wspaniały amerykański saksofonista Andy Middleton (USA) oraz wybitni polscy muzycy, wieloletni członkowie Trio Piotra Wyleżoła: Michał Barański na kontrabasie oraz Łukasz Żyta na perkusji. Na finał Festiwalu zaprezentuje się mistrz Krzesimir Dębski z doskonałym trio MAP (Marcin Wądołowski – gitarzysta, Piotr Lemańczyk grający na kontrabasie i gitarze basowej oraz perkusista, Adam Czerwiński). Publiczność będzie miała okazję wysłuchać m.in. utworów, które artysta skomponował do filmów i seriali. Muzycy zaprezentują też część materiałów z płyty „Grooveoberek”.

Od lat pińczowski Festiwal daje szansę zaistnienia młodym, debiutującym muzykom i artystom. W tym roku szansę taką otrzyma projekt pińczowianina – Szymon Ziółkowski Quintet. Koncert Szymona i jego gości otworzy 15. Zaduszki Jazzowe.

Pińczowskie Zaduszki Jazzowe są wydarzeniem, które nie tylko gromadzi fanów jazzu, ale i przyczynia się do promocji Pińczowa w skali Polski. Po raz kolejny nasz Festiwal otrzymał wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w tym roku pozwoli nie tylko gościć tak fantastycznych artystów, ale i wydać płytę promującą dorobek Zaduszek Jazzowych w Pińczowie, która trafi do publiczności festiwalowej. Płyta „Usłysz” będzie składanką 10 utworów wyśmienitych artystów koncertujących na przestrzeni lat w Pińczowie. Otworzy ją utwór Artura Dutkiewicza – ambasadora jazzu, wybitnego pianisty jazzowego, który niezmiennie od 15 lat jest Dyrektorem Artystycznym wydarzenia. Wartość muzyczną wzmocnią także przygotowywane specjalnie na pińczowskie Zaduszki wizualizacje, które wypełnią przestrzeń sali koncertowej. Autorem projekcji multimedialnych będzie Dariusz Makaruk – producent projektów audiowizualnych i muzycznych.

Dla chętnych pozostały już tylko bilety na niedzielne koncerty, które można nabyć poprzez serwis biletyna.pl –https://biletyna.pl/event/index/?q=pi%C5%84cz%C3%B3w

Organizatorami 15. Zaduszek Jazzowych są Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.

 

Prezentujemy artystów tegorocznych Zaduszek Jazzowych:

 

karen edwards

Jej koncerty zawsze są niesamowitym przeżyciem muzycznym. KAREN EDWARDS – amerykańska wokalistka, zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance będzie gwiazdą tegorocznych 15. Zaduszek Jazzowych. Na scenie w Pińczowie towarzyszyć Jej będzie mocny polski jazzowy skład: Andrzej Gondek – na gitarze, Adam Kowalewski – na gitarze basowej i Krzysztof Dziedzic – na perkusji.

Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Urodziła się w Greenville, w stanie South Carolina w USA. Jej pierwszym nauczycielem był jej ojciec, z zarazem dyrektor muzyczny lokalnego kościoła baptystów. Od dzieciństwa towarzyszyła jej muzyka soul i gospel. Ukończyła studia na Uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Jest niezwykłą pianistką i wokalistką, która wielokrotnie była nominowana do nagrody Grammy za Jazz Performance. Z powodzeniem współpracowała z wieloma znanymi na całym świecie artystami, takimi jak: Stevie Wonder, Peabo Bryson, Tonny Bennett, Pharoah Sanders a także ze słynnym Prince’em. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych. Przez kilka lat jako główna gwiazda miała cotygodniowy występ w Atlancie. Występowała na całym świecie, gdzie po sukcesach koncertowych w Niemczech dostała propozycję nauczania śpiewu jazzowego i improwizacji w Konserwatorium Muzycznym Munchen Richarda Straussa. Poza koncertami Karen wystąpiła również w kilku filmach muzycznych jako aktorka.

 

 piotr wylezol

„Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej” – tak napisał o nim londyński magazyn „Blues&Soul”. Piotr Wyleżoł Quartet z koncertem promującym nowy album wydany w legendarnej serii Polish Jazz vol. 79. – będzie gwiazdą pierwszego dnia 15. Zaduszek Jazzowych w Pińczowie.

W składzie zespołu wspaniały amerykański saksofonista Andy Middleton (USA) oraz wybitni polscy muzycy, wieloletni członkowie Trio Piotra Wyleżoła: Michał Barański na kontrabasie oraz Łukasz Żyta na perkusji.

„Human Things” to projekt szczegółowo przemyślany, imponujący rozmachem i bogactwem środków. To muzyka elegancka, ciepła, wysublimowana, z pianinem na pierwszym planie, ale która potrafi zaskoczyć zadziornym solo saksofonu Dayna Stephensa czy przepięknymi instrumentalnymi duetami. Śpiewne tematy wsparte zaawansowaną harmonią, oryginalna, daleka od schematów forma, szczególna rola fortepianu, wyrafinowane improwizacje lidera i zaproszonych artystów sprawiają, że „Human Things” wykracza poza utarte formuły gatunku.

 

 

 

krzesimir d

MAP tworzą trzej wybitni artyści z Wybrzeża: Marcin Wądołowski, gitarzysta, Piotr Lemańczyk grający na kontrabasie i gitarze basowej oraz perkusista, Adam Czerwiński.
Do tego projektu zaprosili swojego przyjaciela, wybitnego skrzypka, światowej klasy kompozytora, artystę którego nie można przecenić na żadnym polu, Krzesimira Dębskiego.

Ich płyta Grooveoberek, z której utwory zaprezentują na koncercie zaduszkowym, to wynik wspólnych poszukiwań muzycznych każdego z członków zespołu. Materiał jest szalenie różnorodny. Od cytatów z melodii ludowych poprzez piękną interpretację Godzinek, klasyczny jazz, rock&roll, kończąc na jazzowej wersji hitu Krzesimira, RANCZO.